Inštitút sociálnych a zdravotných vied, s.r.o.

Inštitút bol založený v roku 2018 za účelom vzdelávania a rozvíjania odborných spôsobilostí pracovníkov v pomáhajúcich profesiách a poskytovania supervízie

Špecializované sociálne poradenstvo

AKREDITOVANÝ KURZ MŠVVaŠ SR

Organizátori: Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a aplikáciu pomáhajúcich vied  (Prešov) v spolupráci s ISZV, s.r.o.

Cieľom výcviku je získať odbornú spôsobilosť pre výkon a poskytovanie špecializovaného sociálneho poradenstva, najmä v sociálnych službách, a to zvládnutím nasledovných okruhov: Teoretické vedomosti a odborné zručnosti pre prax v špecializovanom sociálnom poradenstve, komunikačné zručnosti v sociálnom poradenstve a vzťah medzi sociálnym poradcom a klientom, proces poradenskej intervencie so špecifickými cieľovými skupinami, techniky používané v špecializovanom sociálnom poradenstve a ďalšie.

Rozsah vzdelávania: 180 hodín, kontaktných 150 hodín (5 stretnutí po 3 dni)
Výstupom vzdelávania je osvedčenie.

Účastníci vzdelávania: Sociálni pracovníci pracujúcim v sociálnych službách alebo ďalšie osoby so záujmom o poradenskú prácu v sociálnej oblasti, školstve alebo v zdravotníctve. Základnou podmienkou na absolvovanie vzdelávacieho programu je vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa v odbore sociálna práca resp. po konzultácii aj v iných humanitne zameraných odboroch.

Vzdelávanie sa realizuje v menších výcvikových skupinách (10 – 16 osôb). Podmienkou otvorenia výcviku je minimálny počet 10 prihlásených účastníkov.

Forma záverečnej skúšky: Praktická skúška - prezentácia poradenského rozhovoru pred výcvikovou skupinou. Súčasťou skúšky je video nahrávka poradenskej práce sociálneho poradcu pri práci s klientom.

Profil absolventa: Absolvent vzdelávacieho programu disponuje odbornými vedomosťami o sociálnom poradenstve, má zručnosti vo vedení poradenského rozhovoru so sociálnym klientom, vie používať metódy sociálneho poradenstva, využívať poradenské postupy a optimalizovať poradenský proces. Je schopný analyzovať a identifikovať problém sociálneho klienta, akceptovať etické princípy poradenskej praxe, metodicky usmerňovať postupy pri práci so sociálnym klientom s využitím sebareflexívnych schopností. Ovláda neštandardné situácie v oblasti komunikácie a kooperácie medzi poradcom a sociálnym klientom s orientáciou na motiváciu klienta k pozitívnej zmene a jeho mobilizáciu pri hľadaní nových alternatív k vyriešeniu problému vlastnými schopnosťami.

Lektori:

doc. PhDr. Bohuslav Kuzyšin, PhD. (garant)
prof. PaedDr. Milan Schavel PhD.
prof. PhDr. ThDr. Andrej Mátel, PhD.
Mgr. Anastazij Momot, PhD.

Cena kurzu: 680 € - možnosť úhrady na 2 alebo 3 splátky.